wtorek, 26 marca 2013

Te podstępne stany gier

Jak wszystko, gry idą nieustannie do przodu. O ile większość zmian może być uważana za rewolucję, tak wiele z nich budzi kontrowersje. Najczęściej podawanym przykładem jest samoregenerujący się pasek zdrowia. Doskonale obrazuje to obrazek, który otwiera tą notkę. Innym, chociaż dość zapomnianym udogodnieniem, są częste autozapisy naszych występków i częste checkpointy. O tym dzisiaj.
Powszechnie wiadomo, że opcja zapisów, a przynajmniej ich trzymania mnie się nie ima. Skutecznie zabiło to przyjemność z obcowania z The Walking Dead i posłało na odpoczynek Batman: Arkham City na przeszło pół roku, bo nawet support WB Games czy Steama nie był w stanie mi pomóc. Pomogłem sobie sam i, mimo że drogą nie była usłana różami, tak Batmana skończyłem dwa razy i do dzisiaj czasami go włączam, żeby zbiry nie zapomniały kto tu rządzi. Areny są naprawdę przednie, świadczy to 111 godzin na liczniku. W grze tylko dla jednego gracza, pod względem straconego czasu przegonił ją tylko Battlefield 3, a i to nastąpiło po roku. Max Payne 3 przypadkiem nie zapisał mi gry po jej skończeniu, więc żeby mieć dodatkowe tryby, wymierzałem sprawiedliwość ponownie, ale to inne przypadki niż te o których chciałem dzisiaj, ale najpierw otwórzmy pudełko.

 

Ok, ok. Otwieranie to ściema, dawno już pudełko otwarte. Jednakże fajnie do tego nawiązać, bo to o Resident Evil 6 mi się rozchodzi. Nie będę pisał za dużo, bo gdzieś kołacze się w głowie większy tekst, ale o tych zapisach chciałem słów kilka tu umieścić. Obviously. Patent w RE6 jest dość specyficzny. Kiedyś, w zamierzchłych czasach, kiedy RE przebijało się na salony, zapisać grę można było tylko w miejscu do tego wyznaczonym, a była to maszyna do pisania. Prócz tego konieczne też było posiadanie wkładu do niej, coby na kartce zapisać jak nam idzie. Umownie rzecz jasna, ale wyobraźcie sobie sesję gry w której jakimś cudem straciliście cenne wkłady. Chociaż wtedy razem ze znajomymi byliśmy w stanie przejść RE bez zapisu stanu gry. Dla obecnych jeszcze wtedy w grach ukrytych bonusach i własnej satysfakcji. Nikt nie marzył jeszcze o pucharkach i acziwkach. Czasy dinozaurów. Tymczasem jest rok 2013.


Zombie ponownie wypadły tłumnie na ulice i w związku z tym faktem trochę mięska chce ugryźć sobie Capcom. Bla, bla o samej grze kiedy indziej. Wiedzieć Wam trzeba, że jest skrojona na modłę gry we dwójkę i nie ma już maszyn do pisania. Są checkpointy i są zapisy gry. Osobno. To że przebiegłeś pół poziomu i wytłukłeś zombie w ilości populacji właściwej dla małego kraju nie jest jednoznaczne, że przechodząc przez kolejne drzwi gra łaskawie zapisze twoje dokonania. Brawo, domyśliliście się. Wyłączając grę w nieodpowiednim miejscu narażacie się na ponowne przechodzenie połowy rozdziału. Bardzo sprytnie pomyślane, czyż nie?Wiem, że to przez wyprofilowanie gry na tryb multi i przez potencjalną obecność kolegi łasego na łatwą zdobycz kilku zombie na raz, ale co jeśli nie ma się ochoty na granie z nieznajomymi z internetów, bo oprócz tego że mogą grać jako współtowarzysze, mogą być także po drugiej, tej umarłej, stronie. Przyzwyczailiśmy się i poniekąd zaakceptowaliśmy szereg dziwnych rozwiązań jakie przyniosła nam pędząca do przodu ewolucja gier, ale nie rozumiem zatem czemu ktoś spróbował czegoś tak idiotycznego nie dając możliwości zapisu w dowolnym momencie. Zastanawiałem się nad tym. Po co w ogóle stosować jeszcze zapisy gier? Czy korzystanie z checkpointów jest naprawdę nadal nijakie? Kiedyś bez tego żyliśmy o czym przekonałem się boleśnie grając w Psychonauts. Chociaż nie, przekonałbym się, bo gra sekundę przed wywaleniem do pulpitu sprytnie robiła zapis gry, co zaowocowało tym, że zaraz po wyjściu z niej kontynuowałem zabawę od tego samego miejsca. W takim razie po co zapisywać grę w innym wypadku? Nie liczę tutaj momentu, kiedy zza firany zagląda nam słońce do pokoju i należy już oddelegować się do łoża, ale w trakcie gry. Kiedy ostatni raz, nie w strategii, skorzystaliście z opcji manualnego zapisu, o ile w ogóle taki jeszcze jest? W New Vegas stosowałem częste sejwy, bo tak samo często gra pokazywała mi tapetę systemową, ale w innym wypadku? Nawet o tym nie myślę, bo nie jestem w stanie podać żadnego przykładu. Klasycznych sejwów już nie ma i nie wiem czy powinny być, bo checkpointy są wygodne.Chyba, że jest to trochę źle zaprojektowany pod tym względem Resident Evil 6, który nie nadaje się do grania przy porannej kawie, w moim codziennym rytuale, bo dzisiaj namęczyłem się odpędzając hordy podgniłych i charczących zarażonych i z ciekawości po wyjściu do menu sprawdziłem gdzie od którego momentu przyjdzie mi zacząć. 
    Od początku.


 

Brak komentarzy: